Vyberte váš jazyk

Uchovnenie morčiat

Uchovňovanie morčiat je veľmi dôležitou súčasťou chovu pre každého chovateľa. Hneď na úvod je potrebné pripomenúť, že iba mláďatá po dvoch uchovnených rodičoch majú nárok na oficiálny Preukaz pôvodu, vydaný Plemennou knihou morčiat SZCH. V tomto článku si priblížime, aké podmienky musia morčatá spĺňať, aby mohli byť uchovnené, a aké sú povinnosti ich majiteľov v tomto procese.

Uchovnenie morčiat (grafika)
Uchovnenie morčiat (grafika)

Morča, ktoré chce chovateľ uchovniť, by malo dosiahnuť minimálnu hmotnosť 400 gramov. Pozor však – ide len o minimálnu hranicu. Morčatá musia mať dostatočne vyvinuté plemenné znaky, preto by sme určite nemali na uchovnenie brať už 400-gramové mláďatá, ale radšej počkať, kým budú zvieratá dostatočne vyspelé. Ďalej je nesmierne dôležité, aby morčatá určené na uchovnenie boli v dobrom zdravotnom stave a kondícii – pozor aj na vonkajšie parazity. Samice nesmú byť v tomto čase gravidné ani kojiace.

Ďalšou často prehliadanou podmienkou je, že morča musí mať nielen doklad o pôvode (PP/VP), ale aj známu aspoň jednu generáciu predkov (minimálne: meno, plemeno, farba). Túto skutočnosť posudzovateľ pri uchovňovaní nekontroluje – overuje ju až správca PK morčiat SZCH. Môže sa teda stať, že aj morča, ktorému posudzovateľ udelí návrh na udelenie chovnosti, nakoniec uchovnené nebude – a to z dôvodu chýbajúcich údajov o predkoch. Rovnako môže byť uchovnenie zamietnuté, ak údaje o rodičoch nezodpovedajú realite – teda ak dané zviera nemohlo vzniknúť spojením uvedených rodičov. Prípadne ak doklad o pôvode nebol vydaný v súlade s pravidlami o vydávaní dokladov krajiny, z ktorej morča pochádza. (CHP, odsek 4, bod 9).

Uchovnenie vykonáva slovenský posudzovateľ morčiat, zvyčajne na výstavách, v čase na to určenom – spravidla popoludní, po skončení posudzovania. Prípadne sa možno s posudzovateľom individuálne dohodnúť.

Odporúčame tiež preštudovať si Chovateľský poriadok, ktorý v odseku 4 vysvetľuje všetky dôležité informácie týkajúce sa chovnosti morčiat.

Čo si so sebou vziať a ako pripraviť zviera na uchovnenie?

Dôležité je priniesť jeden vytlačený doklad o pôvode zvieraťa. Ak je morča štandardné a spĺňa podmienky na zaradenie do chovu, posudzovateľ vám naň dá pečiatku. Tento úkon je spoplatnený sumou 0,50 € za morča, preto si nezabudnite vziať hotovosť.

Morča by malo byť čisté. Ideálne je ostrihať mu pazúriky, vyčistiť uši, mazovú žľazu, prípadne ho aj vykúpať – pri štruktúrovaných plemenách však odporúčame kúpanie vynechať alebo ho vykonať s dostatočným časovým predstihom.

Čo sa deje po udelení návrhu na uchovnenie?

Ako chovateľ musíte túto skutočnosť nahlásiť Plemennej knihe morčiat SZCH, prostredníctvom formulára Evidencia morčiat.

Ak má morča vystavený Výpis predkov alebo ide o dovezené zviera zo zahraničia, je potrebné mu urobiť zápis do evidencie a k žiadosti priložiť celý doklad o pôvode – teda rodokmeň aj údaje o zvierati. Tento úkon je spoplatnený sumou 1 € za morča (splatnou do 3 dní odo dňa odoslania žiadosti) na bankový účet PK.

V prípade, že ide o morča s oficiálnym Preukazom pôvodu vydaným PK SZCH, stačí zaslať sken druhej strany PP (s pečiatkou posudzovateľa). V tomto prípade je uznanie chovnosti bezplatné.

Uchovnenie je dôležitý krok v chove morčiat, ktorý si vyžaduje nielen splnenie formálnych podmienok, ale aj zodpovedný prístup zo strany chovateľa. Dôkladná príprava, znalosť pravidiel a starostlivosť o zvieratá sú základom úspešného a etického chovu. Veríme, že tento prehľad vám pomôže lepšie sa zorientovať v procese uchovňovania a prispeje k rozvoju kvalitného chovu morčiat na Slovensku.