Veterinárna starostlivosť a domáca lekárnička
Všeobecne sa morčatá dajú považovať za veľmi zdravé zvieratá. Pokiaľ nenastane žiadny zádrhel, na veterinárnu kliniku nebudete musieť ísť, ako je rok dlhý. Avšak, akonáhle sa objaví zdravotný problém, je potrebné okamžite konať a vyhľadať pomoc skúseného veterinára. Pre tieto situácie by sme už pri kúpe morčiat mali mať zistené, kde najbližšie nájdeme špecialistu na drobné hlodavce.
Neodporúča sa chodiť k bežnému veterinárovi, ktorý sa zaoberá len mačkami a psami! Morčatá sú veľmi špecifickým živočíšnym druhom, ktorý má svoje špecifické ochorenia. A ako už bolo spomenuté, aj keď nebývajú choré často, pokiaľ už ochorejú, býva to vážnejšieho charakteru a pre ich záchranu je dôležitá rýchla a správna diagnostika a včasné zahájenie čo najúčinnejšej liečby.
Pravdepodobne najčastejším zdravotným problémom u morčiat sú vo všeobecnosti poruchy trávenia. Často ich môžu spôsobovať aj problémy so zubami, ale niekedy môže byť príčina inde. Vzhľadom k dĺžke tráviaceho traktu morčaťa a jeho anatómií je dôležité aby neustále prijímali potravu bohatú na vlákninu. Zjednodušene povedané: morča neje – zastavuje sa trávenie- umiera. Preto je dôležité byť pripravený a do domácej lekárničky si pripraviť prípravok na dokrmovanie v podobe tekutého sena. Je po ňom možné siahnuť ako po lieku „prvej pomoci“ , než sa dostaneme k veterinárovi. Ale pozor, v tomto prípade skutočne rozhodujú hodiny!
Behom pomerne dlhého morčacieho života sa možno stretnete aj s plesňou, ku ktorej sú náchylné. Nie je potrebné sa jej nijak desiť, ale zároveň, ani ju podceňovať. Jej prepuknutie často súvisí so zvýšeným stresom (odstav, transport, tehotenstvo, nezhody v skupine...) a zhoršenou imunitou. Môže sa objaviť aj ako dôsledok drobnej ranky vzniknutej pri obyčajnej morčacej „hádke“. V prípade malého lokálneho ložiska je možné liečiť ju s prípravkami obsahujúcimi klotrimazol, teda v lekárňach bežne dostupnými krémami na pleseň. Zradnosť plesne však spočíva v tom, že už v tejto chvíli sa môže inde na tele tvoriť nepozorovane ďalšie ložisko. Veľmi účinnou a vhodnou liečbou je preto kúpeľ v antimykotickom prípravku (dostupný však len u veterinára). V poslednej dobe sa dostávajú do popredia aj tzv. „chytré huby“. Opäť sa aplikujú na povrch celého tela morčaťa, ale s tým rozdielom, že fungujú na prírodnej báze, preto je možné ich použiť aj na prevenciu, v období zvýšeného stresu. Je však potrebné dbať na to, že niekoľko dní pred použitím sa nemôže na morčati používať žiadne iné antimykotikum. Liečbu je vždy vhodné podporiť zvýšeným prísunom vitamínu C a obmedziť sacharidy. Dôležité je tiež pripomenúť, že pleseň je prenosná na človeka! Preto je počas liečby potrebné manipulovať so zvieraťom so zvýšenou opatrnosťou. V žiadnom prípade by na morča počas obdobia liečby nemali siahať deti! Včas podchytená a správne ošetrená pleseň je otázkou 2-3 týždňov, zarastanie postihnutého miesta novými chlpmi však trvá dlhšie.
Dobrou správou je, že morčatá nie je potrebné nijako očkovať ani odčervovať. Jediná odporúčaná veterinárna prevencia je ošetrenie proti vonkajším parazitom, obzvlášť u zvierat, ktoré majú v lete prístup do voľného výbehu. Zvieratá sa ošetrujú s voľne dostupným prípravkom s obsahom selamectínu, imidaclopridu alebo fipronilu. Vo väčších chovoch sa zvieratá 2x ročne preliečujú aj proti kokcidióze, ale v menšom domácom chove to nie je potrebné.
Raz za cca 14 dní je morčiatkam potrebné trocha pristrihnúť pazúriky, čo sa ale ani nedá označiť za veterinárnu prevenciu. Chce to len troška cviku a každý to hravo zvládne doma. Pokiaľ si ale aj napriek tomu na to netrúfate, s týmto by vám mal byť schopný pomôcť naozaj ktorýkoľvek veterinár.