Vyberte váš jazyk

Bývanie morčiat

Ako minimálny rozmer bývania pre dve morčatá sa odporúča ubikácia vo veľkosti 120x60 cm. Pokiaľ vám priestorové možnosti nedovoľujú zabrať tak veľkú podlahovú plochu, dobrou alternatívou môžu byť dvojposchodové klietky. V takomto prípade však treba rebrík medzi poschodiami vhodne zabezpečiť zábradlím, pretože morčatá nie sú žiadny zdatný lezci a z nechráneného rebríčka môžu ľahko spadnúť. Modernou alternatívou sú taktiež modulárne klietky či tzv. C&C klietky.

K téme bývania určite patrí aj podstielanie. Najosvedčenejšou alternatívou sú hobliny. Vychádzajú najlepšie jednak cenovo, tak aj dobou, ktorú vydržia byť čisté. Okrem hoblín je dobrou alternatívou aj papierová podstieľka, ktorá sa predovšetkým dlhosrstým morčatám nemotá do srsti a pre skinníkov sa môže javiť ako mäkšia. V poslednom čase je moderný aj chov na koberčekoch. Tento spôsob chovu však narozdiel napríklad od bežných hoblín neumožňuje morčatám uskutočniť ich prirodzené chovanie, teda hľadať si potravu po zemi.

Na vybavenie klietky celkovo nie sú morčatá príliš náročné a radšej než malý „Disneyland“ uvítajú dostatok priestoru na prebehnutie. Nevyhnutným základom je samozrejme napájačka na vodu, miska na kŕmenie a jasličky na seno. Napájačku voľte dostatočne veľkú, s kovovým niplom alebo guličkou. Väčšinou si ľudia vyberajú klasické plastové, ale dobrou voľbou sú aj sklenené napájačky s kovovým náustkom. Pre dve morčatá sa odporúča objem cca. 500 ml. Misku voľte keramickú alebo kameninovú – dostatočne ťažkú na to aby ju morčatá nedokázali prevrátiť. Tomu môžu zabrániť aj okraje zaoblené dovnútra. Ideálna veľkosť misky pre dve morčatá je s objemom cca 250 až 500 ml. Jasličky na seno sa dajú zohnať v mnohých variantoch – od závesných plastových, kovových až po voľne stojace drevené, ktoré rešpektujú prirodzenú polohu morčiat pri pasení.

Veľkou témou, ktorá má svojich odporcov aj zástancov, sú domčeky. Skôr než otázka áno/nie je dôležitejšie si zodpovedať aký druh domčeku je vhodný? Obzvlášť u samcov by sme sa mali úplne vyhnúť klasickým uzavretým domčekom s jedným vchodom. V období, keď si vyjasňujú svoje pozície, môže byť tento domček veľkým dôvodom k nezhodám. Dominantnejší samček si ho môže chrániť a pri nejakej drobnejšej potýčke stačí, aby do neho submisívnejšieho samčeka zahnal, zatarasil vchod a je problém. Submisívny samček nemá šancu na útek a pri pokuse o útek napríklad cez malé okienko sa v ňom môže zaseknúť. Táto situácia však určite môže nastať aj pri samiciach, ktoré sa mnohokrát dokážu pohádať horšie než samci. Preto tieto domčeky nie sú celkovo vhodné a ďaleko lepšou možnosťou sú prútené tunely, mostíky z vetvičiek, alebo obyčajná drevená stolička na štyroch nôžkach. Niektoré morčatá radi využívajú aj hamaky – závesné látkové peliešky. Za nevhodné môžeme považovať všetky druhy plastových domčekov, pretože jednak sa priestor v ňom môže príliš zaparovať – čo prispieva k rozvoju plesní a taktiež sa môžu o neho morčatá poraniť pri pokuse “ochutnať ho“.