Vyberte váš jazyk

Strava

Základom morčacieho jedálnička je seno a voda. Kvalitné seno a čistá voda musia byť k dispozícií neustále, 24/7. Podľa kondície a veku morčaťa je následne vhodné doplniť jedálniček granulami a zeleninou.

Granule volíme vždy jednodruhové, ideálne bezobilné a špeciálne určené pre morčatá. Ako jeden z mála zvierat, si totiž morčatá sami nedokážu vytvárať vitamín C a preto sú ich granule, na rozdiel napríklad od granúl pre králiky, obohatené o jeho dostatočné množstvo. Ako ideálna dávka granúl sa udáva 1 polievková lyžica denne. U mláďat cca do 6 mesiacov veku, je možné granule kŕmiť aj tzv. „ad libitum“, teda neobmedzene. Na trhu je veľmi slušný výber značiek krmív pre morčatá.

Každopádne by sme sa mali úplne vyhnúť akýmkoľvek univerzálnym zmeskám, ktoré sú plné obilnín a rôznych farbených vecí. Morčací zažívací trakt je prispôsobený tomu, aby si aj z veľmi skromnej stravy, dokázal vziať maximum. Aj človeku, ktorý sa o výživu zvierat nijak nezaujíma určite dôjde, že kŕmna zmes obsahujúca celý ovos, sušený banán, svätojánsky chlieb a pod. rozhodne nezodpovedá výživovým potrebám morčaťa. Naopak, môže spôsobiť veľmi nepekné tráviace problémy. Pokiaľ už budeme trvať na tom, že chceme morčiatkam raz za čas prilepšiť aj niečím iným, dajú sa kúpiť aj pomerne prijateľné zmesi, ktorými sa dá občas zhrešiť. Sem sa dajú zaradiť hlavne tie, ktorých značky vyrábajú aj klasické plnohodnotné granule pre morčatá.

Čo sa týka zeleniny, aj tu platí, že menej je niekedy viac. Dôležité je myslieť na to, že zelenina je výhradne doplnkom k strave. Ako optimálne množstvo sa udáva 70-80 gramov na deň pre dospelé morča. Základom by mala byť koreňová zelenina ako je mrkva, zeler, červená repa alebo petržlen. Doplniť môžeme fenykel, stopkový zeler, petržlenovú vňať, prúžok papriky, jeden lupienok kapusty alebo mesiačik jablka. Uprednostňujme zeleninu bohatú na vitamín C. Naopak odporúča sa vyhnúť vodnatej zelenine ako napríklad uhorka, ktorá môže vo väčšom množstve spôsobiť tráviace ťažkosti. Počas leta môžeme zeleninu nahradiť trávou, na ktorú ale od jari zvykáme postupne a dávame dobrý pozor na to, aby nebola premrznutá alebo zaparená.

Ako spestrenie môžeme morčatám ponúknuť aj malé množstvo čerstvých byliniek, ako je napríklad kôpor, bazalka alebo mäta. Bylinky môžeme podávať aj v sušenej podobe, ktorú si väčšinou vieme zadovážiť priamo z obchodu.

Takéto zloženie morčacieho jedálnička je úplne dostačujúce a nie je potrebné ho ničím vylepšovať. V každom prípade sa vyhnime:

  • suchému chlebu
  • minerálnym kameňom
  • dropsom a ďalším pochúťkam s obsahom živočíšnych bielkovín
  • lepeným tyčinkám s obsahom medu, obilnín, vajíčok a pod

Všetky tieto výrobky sa dajú nahradiť zdravou a mnohokrát aj lacnejšou alternatívou. Pokiaľ máme strach z prerastania zubov, suchý chlieb náš problém naozaj nevyrieši. Jeho vplyv na obrusovanie zubov je nulový, ale za to má nepriaznivý vplyv na tráviaci systém morčiat. Na obrusovanie zadných zubov je úplne dostačujúca konzumácia sena s dlhým a tuhým steblom, pre obrusovanie hlodákov môžeme pridávať do klietky vetvičky z ovocných stromov.

Rovnako nebezpečné je pridávať morčatám doplnky vo forme minerálnych kameňov. Všetky potrebné vitamíny, minerály aj soľ získa morča z prirodzenej stravy a tieto doplnky opäť len zbytočne škodia.

       O nevhodnosti podávania sacharidmi nabitých maškŕt a živočíšnych bielkovín striktnému bylinožravcovi asi ani nie je potrebné polemizovať. To ale rozhodne neznamená, že nemôžeme morčatám dávať žiadne maškrty. Našťastie je už na trhu naozaj široký výber vhodných a niekedy dokonca aj zdraviu prospešných alternatív.