Vyberte váš jazyk

Sú lepší samci alebo samice?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Záleží na tom, čo si od morčiat sľubujete, ale taktiež predovšetkým od povahy konkrétneho zvieraťa!

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že samci sú kľudnejší a mazlivejší ako samice. Zhruba do jedného roka veku sú však ešte pomerne temperamentný a až po prechode pubertou, samci zlenivejú a častokrát sa z nich stávajú ideálni spoločníci „na gauč k televízií.“ Svojou mohutnejšou stavbou tela sa môžu javiť aj vhodnejšie k malým deťom.

Problematická u samcov môže byť už vyššie zmieňovaná puberta, kedy si samci potrebujú vyjasniť svoju hierarchiu. Obvykle sa to však zaobíde bez väčších komplikácií a ich súžitie ostáva naďalej harmonické. Dôležité je držať sa zásady, aby neprišli do styku so žiadnou morčacou samicou, pretože táto skutočnosť môže aj do tej doby bezproblémové súžitie samcov zničiť.

V prípade samíc nedochádza v puberte ani po nej k žiadnym veľkým rozbrojom, či zmenám správania, avšak naopak môžu byť mierne nepriateľské až konfliktné v období ruje, čo je zhruba každých 14-18 dní. Nespornou výhodou chovu samíc je však možnosť ľubovoľne rozširovať veľkosť skupiny, kdežto u samcov je skôr vhodné zostať pri počte dvoch zvierat (Aj keď sa v praxi môžeme stretnúť s krásne fungujúcou trojicou, či väčšou skupinou samcov, ide skôr o prípady vhodné do rúk skúsených chovateľov morčiat!).

Čo sa týka kúpy morčaťa. Určite jednoduchšie sa budú zháňať samci, než samice, na čo je dobré myslieť pre prípad, že by jedno z morčiatok náhle uhynulo a bolo by potrebné pre druhé morčiatko hľadať kamaráta. Samičiek sa štatisticky rodí menej a viac ich ostáva v chove, pretože chovatelia potrebujú na určitý počet chovných samíc podstatne menej samcov. Do chovu sa tak zaraďujú len ti exteriérovo najpodarenejší samci, kdežto naopak v prípade samice aj priemerné zviera, s drobnou vadou môže zostať v chove. Pokiaľ teda zháňate morča vo vzácnej farbe alebo plemene, prípadne zviera s výstavnými predpokladmi, Vaše šance budú opäť vyššie pri samcoch.

Ako sa však píše aj v úvode textu – vždy záleží na povahe konkrétneho jedinca. V praxi existujú aj naozaj dominantné samice, ktorým je potrebné starostlivo vyberať spoločnosť a dbať na dlhé a poctivé zoznamovanie, na druhej strane aj samice extrémne kľudné a mazlivé. Chovní samci, ktorí ani v seniorskom veku nestratili nič zo svojho temperamentu, ako aj samci, ktorí nemali problém zoznámiť sa a bezproblémovo fungovať s druhým dospelým chovným samcom... Všetko je to o povahe a temperamente zvieraťa.